Poszukiwanie obecności DNA Toxoplasma gondii w materiale biologicznym techniką PCR

Badanie uznawane za złoty standard diagnostyki Toxoplasma gondii, charakteryzuje się wysoką swoistością. Jest znacznie bardziej jednoznaczne niż badania prowadzone za pomocą  testów immunologicznych. Brak wyników fałszywie pozytywnych.

Badanie metodą PCR pozwala na potwierdzenie zakażenia Toxoplasma gondii poprzez wykrycie kwasu deoksynukleinowego (DNA) pasożyta w materiale biologicznym.

Toksoplazmoza to choroba powstająca w wyniku zakażenia pasożytem Toxoplasma gondii. Jest to pierwotniaki, pasożyt wewnątrzkomórkowym, występujący u człowieka i wielu gatunków zwierząt. Do zakażenia pasożytem dochodzi najczęściej poprzez pożywienie, przez przekazanie jednej z form pierwotniaka – wewnątrzmacicznie od matki do płodu, oraz w wyniku kontaktu z krwią  osoby zakażonej lub materiałem zakaźnym.

Poważnym problemem klinicznym są bezobjawowe zakażenia pierwotne u kobiet w ciąży (pierwsze zakażenie następujące w trakcie ciąży) lub w okresie okołokoncepcyjnym,  które  mogą być przyczyną toksoplazmozy wrodzonej u dziecka. Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie szybkiego leczenia toksoplazmozy wrodzonej zapobiegają późnym powikłaniom choroby.

Materiał do badania: krew

Podziel się